Mountain 8 All-Conference Awards


By Allen Earl - aearl@civitasmedia.com



Region 1-3A recently announced its awards for the 2016 season.

Player of the Year: Corey Russell – Elizabethton High School

Offensive Player of the Year: Justin Howard – Northview Academy Junior

Defensive Player of the Year: Cameron Coleman – Elizabethton High School

Lineman of the Year: Cliff Cole – Northview Academy

Special Teams: Nicky Sisto – Pigeon Forge High School

Athlete of the Year: Julian Lane – West Greene High School

New Comer of the Year: Carter Everett – Elizabethton High School

Coach of the Year: Todd Loveday – Northview Academy

Academic:

Cameron Higgins – Unicoi County High School

Nevada Woodard – Johnson County High School

Alan Solomon – West Greene High School

Matt Walker – Claiborne High School

James Turner – Northview Academy

Jake Kirk – Chuckey Doak High School

Nicky Sisto – Pigeon Forge High School

Aligah Egolf Elizabethton

All Region-

Elizabethton High School:

First Team: Johnny Ray Woodby, Alex Norwood, Nestor Grubb, Joseph Collins, Jacob Turner, Russell Carter, Luke White, Chandlor Mullins, Conner Johnson.

Northview Academy:

First Team: Haidan McGee, Dalton Justice, Joe Grindstaff, Ranfer Alvarez , Hayden Jones, James Turner, Cade Barnes, Zeb Petty.

Pigeon Forge High School:

First Team: Dawson Day, Colby Manis, Henry Bryan, Preston Hickerson, Jared Watson, Talon Gibson, Cyrus Smith.

Unicoi County High School:

First Team: Kendrick Williams, Dylan Lewis, Jacob Smith, Michael Howell, Nick Fender, Michael Smith.

Johnson County High School:

First Team: Nathan Arnold, Shand Greer, Gage Hampton, Hayden Osborne, Cody Neely.

West Greene High School:

First Team: Adrian Espinoza, Brian McCrary, Johnathon Short, Justin Cantrell.

Chuckey Doak High School:

First Team: Hunter Robinson, Logan Silvers, Devin Jennings, Tyler Dillard.

Claiborne High School:

First Team: Jake Butler, Ty Stone, Austin.

Honorable Mentions

Unicoi: Justin Longhorn, Brett Lemmon, Shadden Peavyhouse, Dylon Burgess, Bradley Edwards.

Elizabethton: Bailey Gwinn, Jordan Simerly, Sam Siepert, Jared Grindstaff, Evan Perkins.

Pigeon Forge: Andrew Baiamonte, Alec King, Jacob McCarter, Arturo Angel, Mason Brown.

Northview Academy: Caleb Cruz, Dakota Kennedy, Noah Nelson, Jeff Maples, AJ Hernandez.

Claiborne: Hunter Rosenbalm, Elijah Beason, Isaiah Cloud, JJ Helderman, Blake Helderman.

Chuckey Doak: Brennan Kimery, Randolph Dowell, Kristian Baruss, Taylor Ward, Corey Tipton.

Johnson County: Sam Allen, Benji Bower, Jimmy Bower, Bud Icenhour, Bycen Norris.

West Greene: Thaddeus Franklin, Kyler Clowers, Kaleb Sierra, Jeffrey Wines, Austin Anderson.

By Allen Earl

aearl@civitasmedia.com

comments powered by Disqus